Dantenų ligos yra dažnos burnos sveikatos problemos, kurios gali turėti įvairių pasekmių nuo dantų netekimo iki bendros organizmo sveikatos pablogėjimo. Štai keletas populiariausių dantenų ligų:

1. Gingivitas

Gingivitas yra viena iš dažniausių dantenų ligų. Tai dantų ir dantenų uždegimas, kurį dažniausiai sukelia bloga burnos higiena. Gingivitas pasireiškia paraudusiomis, patinusiomis ir kraujančiomis dantenomis. Jei negydote gingivito, jis gali progresuoti į sunkesnę formą, vadinamą periodontitu.

2. Periodontitas

Periodontitas yra pažengusi dantenų liga, kai uždegimas plinta į dantų laikinąjį aparatinį audinį. Tai gali sukelti dantų pamušimą, dantų netekimą ir netgi bendros organizmo sveikatos problemų. Svarbu laiku diagnozuoti ir gydyti periodontitą, kad būtų išvengta rimtų komplikacijų.

3. Dantų dėmės ir erozija

Dantų dėmės ir erozija gali būti dantenų ligos požymis. Kai dantų emalė yra pažeidžiama, dantys tampa jautrūs, gali atsirasti dantų dėmių ir erozijos. Tai gali būti sukelta per didelio rūgščių gėrimų vartojimo, blogos mitybos ar prastos burnos higienos.

4. Dantenų recesija

Dantenų recesija yra būklė, kurioje dantenos traukiasi atgal ir palieka dantų šaknis atidengtas. Tai gali sukelti dantų jautrumą ir dantų netekimą. Dantenų recesija gali būti sukelta daugeliu veiksnių, įskaitant agresyvų šepetėjimo būdą, periodontitą ar genetinę polinkį.

5. Parodontozė

Parodontozė yra liga, kuriai būdinga dantenų uždegimas ir dantų pamušimas. Tai gali būti lėtinė ir progresuojanti būklė, kuri gali sukelti dantų praradimą. Parodontozė dažniausiai sukelia bloga burnos higiena ir gali būti gydoma odontologo priežiūroje.

6. Stomatitas

stomatitas

Stomatitas yra burnos gleivinės uždegimas, kuris gali apimti ir dantenas. Jis gali būti sukeltas virusų, bakterijų ar kitų veiksnių. Stomatitas gali būti skausmingas ir nemalonus, o gydymas priklauso nuo jo priežasties.

7. Dantenų abscesas

Dantenų abscesas yra uždegiminė būklė, kurioje dantenų ar danties šaknies viduje susidaro pūliai. Tai dažnai sukelia dantenų infekcija arba pažeidimas. Dantenų abscesas gali būti skausmingas ir reikalauja skubių gydymo priemonių, kad būtų išvengta rimtesnių infekcijų.

Galutiniai žodžiai

Dantenų ligos gali turėti rimtų pasekmių dantims ir bendrai organizmo sveikatai. Norint išvengti šių problemų, svarbu reguliariai lankytis pas odontologą, laikytis geros burnos higienos ir rūpintis dantimis ir dantenomis. Jei pastebite bet kokius dantenų ar burnos būklės pokyčius, konsultuokitės su specialistu, kad būtų laiku diagnozuota ir gydyta problema.