Burnos ligos yra įvairios sveikatos būklės, kurios veikia burnos ertmę ir jos aplinką. Šios ligos gali apimti dantis, dantenų audinius, liežuvį, gomurį, gerklę ir kitus burnos ertmės komponentus. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindines burnos ligas, jų diagnostiką, gydymą ir prevenciją.

Pagrindinės burnos ligos

1. Kariesas: Tai viena iš dažniausių dantų ligų, kurią sukelia bakterijų poveikis dantų emaliui. Jei netrukdoma, kariesas gali prasiskverbti į dantų vidų ir sukelti skausmą bei infekcijas.

2. Gingivitas: Tai dantenų uždegimas, kurį sukelia bakterijų buvimas dantų dugne. Ši liga gali sukelti paraudimą, patinimą ir kraujavimą iš dantenų.

3. Periodontitas: Tai pažangesnė dantenų liga, kuriai būdingas dantų laikinosios įtvirtinimo audinių sunaikinimas. Periodontitas gali lemti dantų netekimą ir netgi rimtų sveikatos problemų, tokių kaip širdies ligos ar diabetas, vystymąsi.

4. Stomatitas: Tai burnos gleivinės uždegimas, kurį gali sukelti įvairios priežastys, įskaitant infekcijas, traumas arba cheminių medžiagų poveikis. Stomatitas gali būti skausmingas ir sukelti burnos opas arba pūslės.

Burnos ligų diagnostika ir gydymas

Diagnostikos procesas burnos ligoms dažnai apima burnos tyrimą, rentgeno nuotraukas ir, jei reikia, biopsiją. Gydymo metodai priklauso nuo konkretaus ligos tipo ir jos sunkumo laipsnio.

1. Dantų kariozės gydymas: Dažniausias dantų kariozės gydymas yra dantų pašalinimas ir jų užpildymas. Gydymo metu gydytojas pašalina pažeistą dantų audinį ir užpildo tuščią erdvę kompozitiniu arba amalgaminiu užpildu.

2. Gingivito gydymas: Gydymas gali apimti profesionalų dantų valymą, antibakterinės skalavimo procedūras ir, jei reikia, antibiotikų vartojimą. Svarbu taip pat išmokti tinkamai priežiūrai namuose, įskaitant reguliarų dantų šepetėlį ir siūlų naudojimą.

3. Periodontito gydymas: Ši liga gali reikalauti chirurginio gydymo, tokio kaip dantų šaknų skalavimas ar chirurginis dantų laikinųjų įtvirtinimų restauravimas. Be to, gali prireikti antibiotikų vartojimo, kad būtų kontroliuojama infekcija.

4. Stomatito gydymas: Gydymas priklauso nuo stomatito priežasties. Tai gali apimti burnos skalavimą antiseptiniais tirpalais, skausmo mažinimo vaistus ar netgi kortikosteroidų tepalus.

Prevencija

Prevencija yra svarbi, norint išvengti burnos ligų. Įprastiniai prevencijos metodai apima:

1. Tinkama burnos higiena: Kasdieninis dantų šepetėlio naudojimas, siūlų valymas ir burnos skalavimas yra būtini norint išlaikyti gerą burnos sveikatą.

2. Sveika mityba: Vengiant per daug cukraus ir rūkymo bei vartojant daug vaisių ir daržovių, galima sumažinti karieso ir kitų burnos ligų riziką.

3. Reguliarios odontologo apžiūros: Periodiniai odontologo vizitai leidžia laiku nustatyti ir gydyti ankstyvus burnos ligų simptomus, taip išvengiant jų paūmėjimo.

Burnos ligos gali būti skausmingos ir sukeliančios rimtų sveikatos problemų, tačiau daugelis jų yra išvengiamos tinkamai priežiūrai ir prevencijai. Svarbu reguliariai lankytis pas odontologą ir laikytis gerų burnos higienos įpročių, kad būtų išsaugota gerą burnos sveikatą ir sumažinta ligų rizika.